آشنایی با حلزون های آکواریومی آب شیرین

آشنایی با حلزون های آکواریومی آب شیرین

آشنایی با حلزون های آکواریومی آب شیرین

حلزون‌های آبی انتخابی عالی برای تنگ‌های ماهی و آکواریوم‌ها هستند. این حلزون‌ها با تغذیه از جلبک، مواد زائد ماهی‌ها و دیگر مواد باقی‌مانده بی‌مصرف به تمیز نگه‌داشتن آکواریوم کمک می‌کنند. علاوه بر این، حلزون‌ها زیبا هستند و زیبایی آکواریوم را دوچندان خواهند کرد.

بعضی افراد فکر می‌کنند حلزون‌ها آن‌قدر مهم نیستند، اما در واقعیت، آن‌ها هم به اندازه ماهی‌ها اهمیت دارند. به‌علاوه، حلزون‌ها چندان به مراقبت ویژه‌ای احتیاج ندارند و نیازمند نور یا غذای زیاد نیستند. در این مطلب از پت پزشک به معرفی بهترین گونه‌های حلزون برای آکواریوم‌های آب شیرین نگاهی می‌اندازیم.

🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐

• حلزون آکواریوم “خوب”

بیشتر حلزون های آبزی ، در از بین بردن جلبک ها و مصرف مواد غذایی باقیمانده ، بافت های گیاهی مرده و سایر آفت هایی که در آکواریوم جمع می شوند بسیار عالی عمل می کنند . مثلا ، حلزون شیپوری مالزی ( MTS ) ، در ماسه یا شن به دنبال غذا می گردد و با این کار بستر را تمیز نگه می دارند و از فشرده شدن و بی هوا شدن بستر جلوگیری می کنند . ولی متأسفانه ، آنها با تکثیر سریع باعث افزایش بیش از حدشان در آکواریوم می شوند .

اخیراً ، متخصصان آبزی پروری در اندیشه تبدیل حلزون ها به عنوان حیوانات خانگی بی نظیر هستند . رنگهای روشن ، الگوهای پیچیده و اشکال غیر معمول آنها ، باعث گردیده چندین گونه حلزون به عنوان کاندید های ایده آل برای نگهداری در آکواریوم معرفی شوند

• حلزون آکواریوم “بد”

حقیقتا هیچ حلزون “بد” وجود ندارد ، اما چند گونه وجود دارند که می توانند بدون کنترل تکثیر شوند و یک آکواریوم را فتح کنند . دیدن صدها یا هزاران حلزون کوچک که آکواریوم شما را تصاحب کرده اند ، می تواند ناراحت کننده باشد و حلزون ها می توانند نا کارآمدی بیوفیلتر و همچنین بسته شدن لوله های ورودی فیلتر را در بر داشته باشند . حلزون های شیپوری مالزی ( MTS ) و حلزون های شاخ قوچی استعداد انجام این کار را دارند . مشکل عمده این است که ، عملا ریشه کن نمودن حلزون های مزاحم در آکواریوم شما غیرممکن است . ولی ، یکی از راه های مقابله با رشد ناخواسته حلزون ، معرفی گونه ای از حلزون است که سایر حلزون های را می خورند . در ادامه این مقاله ، بیشتر در این مورد صحبت خواهیم کرد .

بعضی از گونه های حلزون های سیب ، گیاه خواران حریصی هستند که در زمان کوتاهی گیاهان آکواریوم را از بین می برند . حلزون های سیب پس از ورود ناخواسته به طبیعت ، در مناطق مختلفی از جهان به محصولات آسیب رسانده اند . با این حال ، اکثر حلزون های سیب ( حلزون مرموز ) در صنعت آکواریوم ، رفتگران عالی آکواریوم هستند و معمولاً با گیاهان کاری ندارند .

🔅🔅🔅🔅🔅🔅🔅🔅

آشنایی با حلزون های آکواریومی آب شیرین

🔅🔅🔅🔅🔅🔅🔅🔅

حلزون نریت

آشنایی با حلزون های آکواریومی آب شیرین

شاید این حلزون را در خیلی از آکواریوم‌ها دیده باشید چراکه معمولاً انتخاب شماره یک افراد به‌شمار می‌آیند

مراقبت از این حلزون‌ها آسان است و کارشان در تمیز کردن آکواریوم عالی‌است.

این حلزون‌ها بیشتر از حلزون‌های دیگر جلبک می‌خورند و ظاهری زیبا دارند.

پوسته آن‌ها نوارهای سیاه و زرد دارد بنابراین برای دکوراسیون فوق‌العاده هستند.

تنها مشکل حلزون‌های آبی این است که به سرعت تکثیر می‌شوند و تولیدمثل می‌کنند.

بنابراین بسیاری از آکواریوم دارها آن‌ها را به صورت چند تایی با هم در یک آکواریوم نگه داری نمی‌کنند.

با این ‌حال، حلزون نریت تنها در آب شورمزه تولیدمثل می‌کند بنابراین آکواریوم‌تان شلوغ نخواهد شد.

آن‌ها در محیطی با PH حدود ۷/۵ و در دمای آب ۲۲ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد زندگی می‌کنند.

میانگین طول عمر حلزون نریت ۲ سال است.

از دیگر نکات مثبت این حلزون‌ها آن‌است که بسیار رفتاری دوستانه دارند و می‌توانند به‌خوبی با ماهی‌ها، گیاهان و میگوها کنار بیایند.

شک نکنید که آکواریوم‌تان با چند عدد از این حلزون‌ها زیباتر خواهد شد.

🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐

حلزون قاتل

آشنایی با حلزون های آکواریومی آب شیرین

شاید فکر کنید که حلزون قاتل نام عجیبی برای یک موجود دریایی کوچک است، اما انتخاب این نام دلیلی دارد. درواقع این حلزون‌ها نمی‌توانند حلزون‌های دیگری را در داخل آکواریوم تحمل کنند، بنابراین آن‌ها را می‌کشند و می‌خورند.

این حلزون مواد زائد ماهی‌ها را نمی‌خورد و به جای آن حلزون‌های دیگر را می‌خورد

که چندان اتفاق بدی هم نیست چراکه دیگر لازم نیست نگران افزایش جمعیت آن‌ها باشید.

اگر نژاد دیگری از حلزون دارید که بیش از حد تولیدمثل کرده‌اند، کافی است یک حلزون قاتل داخل آکواریوم بیندازید

و اجازه دهید تا طبیعت کار خودش را انجام دهد.

با این ‌حال باید خیلی مراقب این حلزون‌ها باشید چون تقریباً همه چیز می‌خورند.

این حلزون‌ها زیبا هستند و پوسته درازی دارند، بنابراین پس از مردن حلزون می‌توانید از پوسته آن به‌ عنوان دکوراسیون استفاده کنید.

محیط زندگی این حلزون باید PH هفت تا هشت و دمای ۲۳ تا ۲۶ درجه سانتی‌گراد داشته باشد.

اگر مایل به تکثیر این حلزون هستید نیازمند دو حلزون قاتل خواهید بود.

🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐

🔅🔅🔅🔅🔅🔅🔅🔅

آشنایی با حلزون های آکواریومی آب شیرین

🔅🔅🔅🔅🔅🔅🔅🔅

حلزون مرموز طلایی (Golden mystery)

آشنایی با حلزون های آکواریومی آب شیرین

اگر آکواریوم‌تان پر از ماهی‌ها و مرجان‌های رنگی رنگی است، حلزون مرموز طلایی انتخاب مناسبی برای آکواریومتان خواهد بود. این حلزون رفتاری دوستانه دارد و به حلزون‌ها، ماهی‌ها و میگوهای دیگر حمله نمی‌کند.

جدا از رنگ‌های خیره‌کننده‌شان، این حلزون‌ها به نسبت دیگر حلزون‌ها بیشتر رشد کرده و از باقی‌مانده غذای ماهی، جلبک و دیگر پسماندها تغذیه می‌کنند.

علاوه‌براین، حلزون مرموز طلایی از طریق تخم‌گذاری تولیدمثل نمی‌کند بنابراین به سادگی جمعیتشان افزایش پیدا نخواهد کرد. این حلزون در PH ۷ تا ۷٫۵ و دمای ۲۰ تا ۲۷ درجه سانتی‌گراد زندگی می‌کند و طول عمری یک ساله دارد.

🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐

حلزون ببری نریت Nerite Snail

آشنایی با حلزون های آکواریومی آب شیرین

اگر به ‌دنبال حلزونی خاص با پوسته‌ای فانتزی می‌گردید، حلزون ببری نریت انتخاب مناسب شماست. پوسته کهربایی تیره‌ی آن نوارهای کوچک مشکی دارد و ازآنجاکه بسیار آرام هستند و به دیگر موجودات آکواریوم حمله نمی‌کنند گزینه خوبی برای آکواریوم‌های آب شیرین هستند.

تنها چیزی که باید حواس‌تان به آن باشد سطح مس داخل آب است چراکه حلزون‌های ببری نریت تحمل سطوح بالای مس داخل آب را ندارند و ممکن است بیمار شوند و یا حتی از دست بروند.

به غیر از این، مورد خاص دیگری نیست که رعایت کنید. اگر از آب شیر آکواریوم را پر می‌کنید، محلول PH به آن اضافه کنید تا سطح PH را تحت کنترل داشته باشید.

🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐

حلزون شاخ قوچی

آشنایی با حلزون های آکواریومی آب شیرین

حلزون‌های شاخ قوچی برای همه مناسب نیستند. بعضی از آن‌ها خوششان می‌آید و بعضی‌ها فکر می‌کنند که مناسب آکواریوم نیستند.

اما این‌گونه از حلزون در ترکیب با رنگ‌های صورتی، طلایی و آبی فوق‌العاده به نظر خواهد رسید. حلزون شاخ قوچی در مقایسه با اکثر حلزون‌ها کوچک‌تر است و پوسته‌ای جمع‌وجور دارد که شبیه به ملوانک است.

حلزون شاخ قوچی خیلی سریع تولیدمثل می‌کند بنابراین باید حواس‌تان به تعدادشان باشد تا مشکل آفرینی نکنند. این حلزون‌ها بسیار در تمیز کردن آکواریوم ماهر هستند و از جلبک، غذاهای باقی‌مانده و ضایعات ماهی‌ها تغذیه می‌کنند.

تخم های این حلزون‌ها بسیار ریز است و معمولاً آن‌ها را در جایی می‌گذارند که شما نمی‌توانید ببینید. بهتر است به‌صورت دوره‌ای این حلزون‌ها را از داخل آکواریوم بردارید تا از تجمع بیش از حدشان جلوگیری کنید.

دمای آب مناسب برای حلزون شاخ قوچی ۲۱ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد است و به‌طور میانگین طول عمری یک‌ساله دارد.

🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐

حلزون عاجی

آشنایی با حلزون های آکواریومی آب شیرین

حلزون عاجی یکی از زیباترین گونه‌های حلزون است. آن‌ها پوسته و بدنی سفید دارند بنابراین تکمیل‌کننده دکوراسیون هر آکواریوم به شمار می‌روند و در برابر گیاهان آکواریومی و دکور بسیار خودنمایی می‌کنند.

سطح انرژی حلزون عاجی بالاست و نگاه کردن آن‌ها حین حرکت به دنبال غذا سرگرم‌کننده است. حلزون عاجی حلزون آرامی است و به دیگر موجودات داخل آکواریوم حمله نمی‌کند.

این حلزون‌ها وقتی خسته می‌شوند جایی برای پنهان شدن پیدا کرده و استراحت می‌کنند. گاهی وقت‌ها هم داخل پوسته خود می‌روند و به‌صورت شناور در آب می‌مانند، منظره‌ای که نمی‌توان از دیگر حلزون‌ها توقع آن را داشت.

این حلزون‌ها غذاهای باقی‌مانده، ضایعات ماهی و پسماندها را می‌خورند، حدود ۵ سانتی‌متر طول دارند و بطور میانگین یک سال عمر می‌کنند.

🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐

🔅🔅🔅🔅🔅🔅🔅🔅

آشنایی با حلزون های آکواریومی آب شیرین

🔅🔅🔅🔅🔅🔅🔅🔅

🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐

آکواریوم خود را خاص و تماشایی کنید.

داشتن ماهی‌های رنگارنگ و دکوراسیون زیبا یک چیز است، اما بدون داشتن حلزون اکوسیستم‌تان کامل نخواهد شد.

گونه‌هایی همچون حلزون عاجی و نریت ببری ظاهری فوق‌العاده دارند و در تمیزکاری آکواریوم بسیار به شما کمک می‌کند.

اگر تعداد حلزون‌ها تحت کنترل باشند، لازم نیست به دفعات متعدد آکواریوم را تمیز کنید و از منظره دلنشین و زیبای آن لذت خواهید برد.

🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐

امیدوارم از مطلبی که برای شما عزیزان آماده کرده بودیم استفاده کرده باشین و مفید بوده باشه براتون.

امیدوارم تا اینجا توانسته باشیم حق مطلب را به درستی ادا کرده باشیم .

خوشحال میشیم که شما هم اگر تجربه ی متفاتی از نحوه تکثیر و نگهداری ماهی های زینتی آکواریوم دارید در قسمت نظرات با بقیه ی اعضا در میان بگذارید.

لطفا مطالب وب سایت را با دوستان خود به اشتراک بگذارید تا ما نیز بتوانیم انرژی بگیریم و هر روز مطالب مفید تری برای شما کاربرای عزیز وب سایت آکواریوم اقیانوس آبی آماده کنیم .

با تشکر و سپاس فراوان.❤️

همچنین میتوانید با مراجعه به بخش فروشگاه سایت لوازم و تجهیزاتی که مورد نیازتان هست را با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت خریداری کنید.

🔅🔅🔆🔆🔆🔅🔅

با آرزوی بهترین اتفاقات برای شما عزیزان.

🔅🔅🔆🔆🔆🔅🔅

تک فروشی فروشگاه
دیدگاه کاربران
5 دیدگاه
 • مسعود سیادت ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ / ۰۷:۵۱

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما
  ببخشید عضو تازه ام
  یه جفت ماهی فایتر دارم نر رو اول تو آکواریوم گذاشتم بعد ماده رو گذاشتم تو یه تنگ تو آکواریوم بعد ماهی نر کمی رژه رفت بعد یه روز کلا بیخیال شد و اصلا حبابی درست نکرد زیر پلاستیکی که گذاشته بودم و دیگه اصلا سراغش نرف .بعد یه مدت باهم گذاشتمشون و ماهی ماده بد زد ماهی نر رو و کلا کچلش کرد و باله هاشو کند ولی ماهیم نمرد بعد یه مدت جداشون کردم حالا باید چیکار کنم منم علاقه دارم به تخم ریزی فایتر و اینا .
  درضمن واسه اونایی که میگن با گوپی سازگار نیست .بعضی وقتا سازگاره و هیچ کادی بهشون نداره بعضی وقتا میخوردشون .و من دفعه قبل با جفت قبلی تا مرحله تخم ریزی و اینا پیش رفتم و بعد شب اول فایتر نر همه تخمارو خورد.ممنون میشم راهنماییم کنید چیکار کنم

  • حبیب حسینی ۱۹ مرداد ۱۴۰۰ / ۱۰:۵۷

   سلام
   خواهشا به تاریخ سوالات توجه کنید و جای مناسب سوال بپرسید.
   خب قرار نبوده طی یک روز با هم جفت بخورن و نر لونه جبابی بسازه باید چند روز با شیشه از هم جدا باشن و بعد از اینکه هر دو آماده شدند و به محیط عادت کردند در کنرا هم قرار بگیرند ضمنا جفت خوردن قایتر با زد و خورد و درگیری همراه هست فقط باید دکور و مخفیگاه داشته باشید تا ماهی ضعیف تر بتونه فرار کنه.
   داخل توضیحات بالا قشنگ توضیح داده شده دوست عزیز
   باید با سعی و خطا پیش برید و اینقدر اینها رو در کنار هم قرار بدین تا جفت بخورند.

 • محدثه باقری ۴ مرداد ۱۴۰۰ / ۰۲:۵۳

  سلام خیلی ممنون از مطالب خوبتون، من تو آکواریوم آب شیرین انواع ماهی های گیاه خوتر را دارم حلزون طلایی رنگ انداختم داخلشون بعد از یک هفته لجن خوار اسپورت که اندازه سه برابر خودش بود را گرفته بود و پوسته اش را سفید کرده بود و کشته بود امروز هم یکی از ماهی های کوپی غیب شده میخواستم بدونم این حلزون ماهی هم میخوره و آیا در تمیزی آکواریوم تاثیری دارد یا نه،، ممنون

 • رضا مرادی ۲۱ تیر ۱۴۰۰ / ۱۳:۲۹

  سلام حلزون راه راه یا پیانو ساقه گیاه رو میخوره دوستان اگه تجربه داشتن بگن ممنون میشم چون بعد از وارد کردن به تانک گیاه ها از ساقه خورده شده و به روی اب میان

 • محمدرضا ۱۳ تیر ۱۴۰۰ / ۱۲:۴۶

  عالی و مفید و کامل
  ممنون از سایت خوبتون.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.